NAPRAWA KLIMATYZACJI


W celu ochrony bezpieczeństwa oraz ochrony klientów zagrożonych poważnymi uszkodzeniami samochodu, coraz większego znaczenia nabiera analiza typu czynnika chłodniczego znajdującego się w układzie klimatyzacji pojazdu.

Jak sprawdzić czynnik chłodniczy?
Jako jedyny w Polsce niezależny serwis klimatyzacji posiadamy Komputerowy Identyfikator chłodniczy do analizy czynnika chłodniczego amerykańskiej firmy Neutronics Ultima. Urządzenie to wykorzystuje wiodącą technologię analizy na podczerwień gazu chłodniczego, aby zapewnić najszybszą identyfikację. Posiada oprogramowanie do dokładnej identyfikacji wszystkich czynników chłodniczych: R12, R134a, R22 , HC i powietrza. Nawet identyfikuje niebezpieczne, nielegalne zamienniki w tym propan i butan.
Dzięki wbudowanej drukarce, Ultima ID może na życzenie klienta wydrukować wyniki testów. Posiada duży wyświetlacz LCD ułatwia czytelność i wewnętrzny akumulator dla wygody i mobilności.

Jak znaleźć nieszczelność?
Pierwszą metodą sprawdzenia, zlokalizowania nieszczelności jest próba szczelności azotem. Zabieg ten polega na wtłoczeniu do naszego układu klimatyzacji suchego azotu, przez co układ zostaje od środka rozepchany znacznie wyższym ciśnieniem niż te, które jest na zewnątrz. Jest to metoda, która sprawdza się, kiedy w układzie nie ma ciśnienia, brak czynnika, prawdopodobnie dziura w układzie klimatyzacji!

Jednak, jeśli w naszej klimatyzacji jakieś ciśnienie jest, ale zbyt małe, może to świadczyć o małej nieszczelności, o małym ubytku czynnika. Wtedy możemy posłużyć się dodatkiem UV do czynnika Metoda ta polega na dodaniu razem z czynnikiem chłodniczym do układu barwnika UV, podczas pracy klimatyzacji ciśnienie wewnątrz wzrasta, wtedy czynnik z barwnikiem przez nieszczelność z układu zacznie uciekać, sam czynnik jest bezbarwny jednak z barwnikiem UV jest widoczny pod lampą ultrafioletową.



Nowatorskim rozwiązaniem w zakresie badania nieszczelności układów klimatyzacyjnych jest nowy wykrywacz dwa w jednym. Jest połączeniem w jednym urządzeniu wykrywacza UV i elektronicznego. Takie rozwiązanie umożliwia korzystanie z obu technik poszukiwania miejsc wycieku jednocześnie, co znacznie zwiększa skuteczność urządzenia. Poziom czułości pozwala na znalezienie wycieku wielkości 0,00296 l/rok.
Zarówno czujka wykrywacza elektronicznego jak i promiennik UV umiejscowione są na długim, elastycznym ramieniu, co umożliwia badanie nawet najtrudniej dostępnych miejsc w instalacji.